baykala.com

Telefonlara Yağ Basmak


Başlık           :Telefonlara Yağ Basmak
Konu            :Haberler
Tarih            :14.09.2018
İzlenme      : 1163

Akıl tutulması yaşıyoruz maalesef.. Olmayacak şeyleri bile olabilir, olabilecekmiş gibi düşünüyor ve yaşıyoruz. Bir tabir vardır ;"Ot gibi geldik, saman gibi gidiyoruz" hah işte, tam da öyle maalesef. İtiraz edenler olacaktır. Ama en çok yirmi de bir. .. Neden mi? Okuyunuz efendim lütfen...


Dikkat, telefonlarınıza yağ basılacak

Aman dikkat!.. Ev telefonu olanlar, vakit geçirmeden, süratle gerekli tedbirleri alsın. Aksi halde büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
Telekom, bugün Türkiye çapında bakım çalışması yapıyor. Bütün telefon hatlarına yağ basılacak.
Telefonunuzdan yağ sızabilir. Eviniz berbat olabilir." Şimdi, gerçekten böyle bir çağrı yapılsa...
Evlere, Telekom'dan aradığını söyleyen bir kişi telefon edip insanları uyarsa...
Oluşabilecek muhtemel yağ sızıntısına karşı tedbir alınmasını istese...
Ne olurdu acaba? Kim nasıl bir davranış içine girerdi? Sonuçta nasıl bir görüntü ortaya çıkardı?
Siz ne dersiniz bilemem. Fakat ciddiye alıp "Aman, akacak yağ evime zarar vermesin" diye koşuşturan çok olurdu!
Çünkü, aynı uyarı geçmişte yapıldı. "Saçmalamayın, olur mu öyle garip şey" diyen sadece bir kişi çıktı. 

* * *
Bundan yıllar önceydi...
Bugün Ak Parti Konya Milletvekili ve TBMM İdare Amiri olan Mustafa Kabakçı, o dönemde Konya Ticaret Odası Başkan Vekiliydi. Arkadaşlarıyla yaptığı bir sohbet sırasında Yazar Alev Alatlı'nın "Türkiye'de akıl iptal edilmiştir" tezini masaya yatırmış tartışıyorlardı. Durum gerçekten öyle miydi? "Akıl mı yoksa zeka mı önemli?" sorusuna cevap arıyorlardı.
Mustafa Kabakçı, "Denemesi bedava" dedi:
- Kendimiz bir araştırma yapalım ve çıkacak sonucu görelim.
Konya'nın Cihanbeyli ilçesinde "kalburüstü" denilebilecek, üniversite eğitimi almış, entellektüel sayılan 20 isim belirlendi. Bunların telefonları bulundu.
Ardından güzel konuşan ve ikna kabiliyeti olan bir şahıs, evleri tek tek aramaya başladı:
- Efendim, ben sizi Telekom Ana Bakım Merkezi'nden arıyorum. Bugün bütün ilçede genel bir bakım çalışması yapacağız. Bütün telefon hatlarına yağ basacağız. Zarar görmemeniz için sizi önceden uyarıyorum. "Ne yapacağız" diye soranlara da "Kendi imkânlarınızla evinizde tedbir alacaksınız" cevabını verdi:
- Bu uygulama sırasında telefonunuzdan sızabilecek yağ evinize zarar verebilir. Telefonunuzu bir şekilde koruma altına alın. İlginçtir, sadece bir tek kişi "işletildiğini" anladı. "Saçmalamayın, öyle şey mi olur" diyerek tepki gösterdi.
Diğer 19 kişi ise "uyarının" gereğini yerine getirdi...
Kimi "zarar görmesin" düşüncesi ile salondaki halıyı kaldırdı. Kimisi evdeki telefonu bir tencerenin içine yerleştirdi. Kimi de poşetlerle sarıp sarmaladı. Telefondan sızabilecek yağın yoğun olacağını düşünenler leğenle tedbir aldı. Evinde faksı olan bir vatandaş da "Faks, telefondan daha fazla yağ akıtabilir" diye düşünüp, yandaki pastaneden boş bir baklava tepsisi istedi. Faksı bu tepsinin içine koyup evini korumaya aldı.
Yetmedi, bunların hepsi akşam saatlerinde "Sıkıntı yaşadınız mı?" diye kendilerini arayan aynı kişiye "Hayır" cevabını verdi:
- Biz zaten uyarınız üzerine gerekli tedbiri almıştık. Ancak telefonlarımızdan herhangi bir yağ sızıntısı olmadı.
Kabakçı ve arkadaşları, aradıkları sorunun cevabını bulmuşlardı! Olay, Konya'da uzun süre tartışıldı. 

* * *
Aradan yıllar geçti...
Bugün, dünden çok farklı bir Türkiye'de yaşıyoruz. Bilgiye ulaşma imkânları dünle kıyaslandığında alabildiğine arttı. Ama bugün de benzer bir test yapılsa, hiç şüpheniz olmasın ki benzer sonuç alınacak! Denemesi bedava. "Durum tespiti" için yüzlerce farklı yol bulabilirsiniz. Merak etmeyin, hayal kırıklığına uğramazsınız, ummadığınız bir sonuçla karşı karşıya kalmazsınız.
Çünkü... "Uyanık" geçiniyoruz, ama biz düşünmekten hep kaçıyoruz. Pek çok konuda aklımızı kullanmayı, çoğunlukla "gereksiz bir fikri faaliyet" olarak görüyoruz. Yaşadığımız sıkıntıların büyük bölümünün temelinde de genellikle rahatsız olmadığımız bu yapımız yatıyor!

Emin Pazarcı   23. 02.2012

https://m.takvim.com.tr/yazarlar/emin_pazarci/2012/02/23/dikkat-telefonlariniza-yag-basilacak

Budur ahvalimiz... Daha ne diyeyim!!! 

Bu Habere ait yorum bulunmamaktadir...
[Yorum Eklemek İçin Üye Girişi Yapınız..]