baykala.com

İki Öğretmen, İki Hikaye

www.baykala.com

HABER GÖRSELLERİ


Başlık           :İki Öğretmen, İki Hikaye
Konu            :Haberler
Tarih            :4.02.2019
İzlenme      : 1125

Mesleğimde 30. yıla başladım. çeşit çeşit olaylar ve hikayeler içerisinde 30 yıl.. Hiç bir zaman "EN" olamadım belki. Ama "İLK" olduğum bir çok olay geçti başımdan. Neyse konu ben değilim. İşte size iki öğretmen profili ve iki ayrı hikaye.


VARAN - 1

Dilek LİVANELİ
     1981 yılında Samsun’un Bafra ilçesinde doğdu ve İlk ve orta öğrenimini Bafra’da tamamladı. 2002 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Amasya Üniversitesi sınıf öğretmenliği Bölümünde Yüksek Lisans Eğitimine devam etmektedir. Öğretmenlik mesleğindeki on ikinci yılını çalışan Dilek Öğretmen, 2008 yılında Çarşamba İlçesi Kumköy İlkokulu’ndaki görevine Müdür yetkili sınıf öğretmeni olarak atandı ve halen aynı okulda dört sınıf bir arada tek öğretmen olarak görevini devam ettirmektedir.

YILIN MESLEĞİNDE FARK YARATAN ÖĞRETMENİ SEÇİLDİ
 
24 Kasım 2012 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Samsun’un Mesleğinde Fark Yaratan Öğretmeni seçilip Samsun’u Ankara’da TBMM, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde yılın öğretmeni ünvanıyla temsil etmiştir.

DİLEK LİVANELİ KİMDİR? NELER YAPMIŞTIR?

Atandığı köy okulunda OKULUM GENÇLEŞİYOR projesini hayata geçirip okulun fiziksel anlamda yenilenip geliştirilmesine öncü olmuş. Öğrencileri için bir hobi sınıfı düzenlemiştir.

Kumköy İlkokulu kırk yıldır sahip olamadığı Atatürk Büstüne 2010 yılında Dilek Öğretmenin çabalarıyla sahip olmuştur.

Köydeki öğrencilerinin üzerinde sosyal ve kültürel anlamda önemli değişiklikler yapıp her yıl kapsamlı okul gezileri düzenlemiştir. Öğrencilerinin tamamını ilk kez Samsun’a getirerek tiyatroyla, sinemayla, operayla, müzelerle, tarihi mekanlarla tanıştırmıştır.

İlk kez Hayvanat Bahçesinden, alış-veriş merkezlerine,lunaparktan,bowling salonunda oyun deneyimlerine, stadyumdaki bayram kutlamalarından,dünya sirkine, sahilde fayton turlarından, teleferikle yolculuğa, buz pistinde kayma deneyimlerinden at çiftliğinde ata binmelerine,uzay gözlemevi planeteryumdan öğretmenlerinin evlerinde ağırlanmalarına kadar öğrencilerine tek başına ilkleri yaşatan öğretmen olarak ses getirmiştir.

Öğrencilerinin ilk kez bir bilgi yarışmasına katılmasını sağlamış, öğrencileri birleştirilmiş sınıflı köy okulları arasında 2012 yılında yapılan bilgi yarışmasında 48 okul arasında ikinci, 2013 yılında yapılan bilgi yarışmasında 42 köy okulu arasında birinci olmuştur.

Milli Bayram Kutlamalarına köy halkının sıradışı katılımını ve ilgisini sağlamıştır.

Çocukların ve tüm köy halkının tek dileği olan çocuk parkı, spor aletleri ve çevre düzenlemesi bire bir iletişimle sponsor firmaların katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. Parka “Bir Dilek Tuttum Oyun Parkı” adı verilmiştir.

Samsun’da ilk kez bir köy okulu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Okullar Hayat Olsun Projesine dahil edilmiştir. Okul bahçesi köy meydanı haline gelmiş, parkın yapılışı köy halkının birbiriyle daha da kaynaşmasını ve okulun bahçesinin köy sakinleri için bir yaşam alanı olmasını sağlamıştır.

İlk kez öğrencileri için bir uçurtma şenliği organizasyonu düzenlemiştir. Bütün köy halkının katılımıyla el yapımı uçurtmalar yapılmıştır.

Samsun’da ilk defa birleştirilmiş sınıflı tek öğretmenli bir köy okulu bir hizmetlisi olmamasına rağmen hijyen kurallarına uyma kriterlerine göre “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanmıştır.

Köyde okuma-yazma bilmeyen velilere Ana-kız Okuldayız Kampanyası kapsamında okul çıkışları kurs verip okuma-yazma öğretmiştir. İki yıl boyunca köyde okuma-yazma bilmeyen kalmamıştır.

Türkiye’de ilk defa yapılan “7’den 77’ye Türk Bayrağı Yapıyoruz” adlı yerel projeye imza atmıştır. Cumhuriyetimizin 89.yıl kutlama etkinliklerinde tüm köyü bir araya getirip el işlemesi Türk Bayrağı oluşturup büyük bir dayanışma örneği sergilemiştir.

“Kadına Ekmek” projesi geliştirerek Samsun İş-Kur İşbirliği ile köydeki kadınlara iş imkanı sağlamış, okul lojmanını bir ayakkabı atölyesine dönüştürüp köy kadınlarının meslek edinip üretime geçmelerine ve para kazanmalarına öncü olmuştur.
Projeyi daha da geliştirip ciddi yatırımlı sponsorlarla okulun arka pareleline 180 m2 büyüklüğünde yeni meslek edinme atölyesi inşa ettirmiştir.

24 Kasım 2012 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Samsun’un Mesleğinde Fark Yaratan Öğretmeni seçilip Samsun’u Ankara’da TBMM, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde yılın öğretmeni ünvanıyla temsil etmiştir.

Kumköy kadınlarını ilk kez operaya götürüp çok sesli müzik-sahne sanatlarıyla tanışmalarını sağlamıştır.
Hiç sinemaya gitmemiş, gidememiş kadınları ilk kez sinemaya götürmüştür.

Görev yaptığı köydeki annelerin haftada bir gün aile eğitimi almaları ile ilgili çalışma başlatmış, okulda aile eğitimi kursu açmıştır.

Köyde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri düzenleyip köy kadınlarının bugünü ilk kez kutlamalarını sağlayıp kadınlara şiir dinletisi yaptırıp bu sayede hayatında hiç şiir okumamış kadınlara şiir okutmuş, hiç şiir yazmamışlara şiir yazdırtmıştır.

Yeşilyurt Alışveriş Merkezi tarafından Samsunda mesleğinde en idealist sekiz kadın arasına seçilip ödüllendirilmiştir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Halk Müziği Sanatçılarını okulunda ağırlamış, “Her Kadına Bir Türkü” etkinliğini gerçekleştirip Türk Halk Müziği Konserine köy halkının katılımını sağlamıştır.

27 Haziran 2013 tarihinde “Köyde Opera” adlı projeyi geliştirip hayata geçirmiştir. Samsun Devlet Opera Balesi Sanatçılarını köye davet edip okul bahçesinde halkın operayla tanışmasını sağlamıştır.

7 Ekim 2013 tarihinde Rotary Klubü tarafından yaşamları değiştiren öğretmen seçilip meslekte üstün hizmet ödülü almıştır.
29 Ekim 2013 tarihinde MOZAİK projesi gerçekleştirip, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan tüm idareci ve personelin fotoğraflarından oluşan Atatürk Portresi temalı tabloyu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne armağan etmiştir.

10 Kasım 2013 Atatürk’ün Ölümünün 75. Yıl Anma Töreninde ise tüm öğrencileriyle birlikte İlçe Meydanına gidip orada “ÖLÜMSÜZ” adını verdiği projesini başta İlçe Kaymakamı olmak üzere halkla paylaşmış. Atatürk’ün ölümsüz liderliğini insan hayatını da ölümsüzleştiren fotoğraf unsuruyla birleştirip bir pano oluşturup “Biz Atatürk Çocuklarıyız” adlı oratoryoyla birlikte İlçe Kaymakamı Sayın Caner Yıldız’a sunmuştur.

24 Kasım 2013 Tarihinde “Öğretmenimin Öğretmeni” adlı projeyi hayata geçirip bütün öğrencilerini alıp Bafra ilçesinde meslekte 40. Yılını tamamlayan ve halen mesleğine devam eden kendi ilkokul öğretmeninin ziyaretine gitmiştir. Aynı gün kapsamlı bir Bafra Gezisi’ni tamamlamıştır. Kızılırmak Nehri, Çetinkaya Barajı, Aslanlı Konak, Kolay Batık Cami gibi önemli tarihi mekanları da öğrencilerine gezdirip ilçe tanıtım rehberliği yapmıştır. Hep birlikte Bafra pidesi ve meşhur Bafra dondurması yemişlerdir.

Öğretmenlik mesleğine yönelik yüze yakın şiiri bulunmakta ve Çağdaş Drama Eğitimi almış, gönüllü olarak satranç, bilgisayar ve İngilizce dersleri vermektedir. Tamamen öğrencilerinin fotoğraflarından oluşan bir albüm koleksiyonu mevcuttur. Evli ve iki çocuk annesidir.

VARAN - 2

SAHTE ÖĞRETMEN 19 YIL SAHTE DİPLOMA İLE ÇALIŞTI.

MEBBİS üzerinden öğretmenlerin bilgilerinin güncellemesini yapmaya başlayan Milli Eğitim Bakanlığı, Trabzon’da öğretmenlik yapan R.G.S.’nin, çıkış belgesi üzerinde tarih ve sayı olmadığını belirledi. Bakanlık bunun üzerine 19 yıllık öğretmenden diplomasını yeniden göndermesini istedi. S., Ankara’dan fakslanan çıkış belgesini çalıştığı okul müdürlüğüne verdi. Belgeyi inceleyen Dernekpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü evrakın sahte olduğunu belirledi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SAHTE BELGEYİ YAKALADI

İddilara göre S., kendisini 19 yıl önce Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olmuş gibi göstererek öğretmen oldu. Kendisinden yeniden evrak istenince düzenlediği belgeyi okulundan geliyormuş gibi göstermek için önce Ankara’da yaşayan kardeşi Ş.K.’ya göndererek görev yaptığı ilçedeki PTT şubesine faks çekmesini istedi. S., faks ile Ankara’dan gelen belgeyi okuluna verdi. Ancak belgeyi inceleyen Dernekpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, sahte olduğunu tespit etti. Savcılığa yapılan suç duyurusunun ardından gözaltına alınan 4 çocuk annesi S. ifadesinde mezuniyet belgesini 19 yıl önce Ankara’nın Sincan İlçesi’nde adının İrfan olduğunu bildiği bir kişiden aldığını ve öğretmen olarak işe başladığını söyledi. Erzurum’da göreve başladığını belirten S., “20 yılı doldurunca emekliliğe hak kazanacaktım. Çok pişmanım. Devleti zarara uğratmadım. Ama çok çalıştım. Rapor kullanmadım. Sicilim başarılarla doludur. Benim 19 senelik emeklerim ne olacak?” diye konuştu. Cumhuriyet Savcısı Mustafa İsaoğlu, S.’nin nitelikli dolandırıcılıktan 2 yıldan 7 yıla kadar ve resmi belgede sahtecilik suçundan ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapsini talep etti. S.’nin öğretmen olan eşinin de acı gerçeği 19 yıl sonra öğrendiği ortaya çıktı.

1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan S.’den Trabzon’da görev yaptığı 11 yıl boyunca devletten aldığı 329 bin TL’nin faiziyle birlikte talep edileceği öğrenildi. Başbakanlık tarafından 2005’te yılın öğretmeni seçilen S., ödülünü Recep Tayyip Erdoğan’dan almıştı. 11 yıldır görev yaptığı okuluna müze de kazandıran S.’nin 1997’de Erzurum’da valilik ve bakanlık tarafından da aylık ödüllendirme ve başarı belgesi aldığı ortaya çıktı.
..................
Nasıl? Beğendiniz mi? İki ayrı başarı öyküsü. ve başarıların ardındaki gerçekler.... Emekliliğime bir kala "EN" olamadığım için hem kıskandım, hem de görevimi bi hakkın yapmanın ve evime helal lokma götürmenin gururu ile geçmişimi hatırladım. Bu yolda bana yoldaş olan öncelikle öğrencilerime, sonra tüm dostlarıma selam ve sevgilerimle...

Bu Habere ait yorum bulunmamaktadir...
[Yorum Eklemek İçin Üye Girişi Yapınız..]