baykala.com

Gece Fotoğraf Çekmek

www.baykala.com

HABER GÖRSELLERİ


Başlık           :Gece Fotoğraf Çekmek
Konu            :Haberler
Tarih            :16.07.2017
İzlenme      : 1626

      Gece fotoğraf çekmek bir çok kişi tarafından zor gibi algılansa da aslında tekniği bildikten sonra ve ekipmanınız uygunsa gayet kolay ve etkileyicidir.

      Öncelikle mekan ve açı belirlemeniz gerekiyor. Yani fotoğrafını çekmek istediğiniz mekanın gece hallerini gözlemlemelisiniz. Yaldır yaldır yanan karma karışık ışıklar, dev projektörler ve hiç bir anlamı olmayan yansımalar gözü de, sizi de yorar, hatta fotoğrafınızdaki "gece" etkisini silip süpürür.
     Şimdi ekipmanlara gelelim.
1- DSLR bir makineye ihtiyacınız olacak, marka model, tip (FF/APS-C) hiç önemli değil.
2-Lens. Bu konuda da zorlamaya gerek yok aslında açınızı doğru olarak belirleyebileceğiniz bir lens yeterli.Yani 50mm ile de, 18-55mm ile de, hatta 70-300mm ile de gece fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.
3-Tripot. Olmazsa olmazlardan birisi. Yok duvara koyarım, taşın üstünden çekerim, arabanın tavanı, ağacın dalı olmuyor maalesef. Ne açınız uyar ne de talep ettiğiniz hareketsiz sabit bir nokta elde edersiniz.
4- Kumanda- Hah bak işte bu olmasa da olur. Makinenizi zaman sayacı ile de tetikleye bilirsiniz. Yani olmasa da olur. Ama olursa daha iyi olur.
5-Yazma hızı yüksek bir SD kart. Yoksa çok beklersiniz çook...
AYARLAR:
       DSLR olmasının belkide en can alıcı noktası burası. AYARLAR; Önce ;
-Lens...IS, OS, SR gibi ne kadar titreşim engelleme özelliğiniz varsa kapatın. Bırakın titreşsin efendim. Titreşe titreşe çekelim. Değil tabii. Çekim süremiz uzun olduğu için ışık dalga boylarındaki değişim ve hareketli nesneler nedeni ile makine veya lensimiz bunları sabitlemeye çalışacaktır. bu da diğer görüntülerde harelere neden olur. O nedenle titreşim engelleme özelliğini kapatıyoruz.
AF yani Automatic Focus'u da kapatalım lütfen. Manuel olarak yani gözümüzle odaklamayı yapacağız. Digital zum yaparak odak almak istediğiniz noktaya yakından bakarak elle odaklamanızı yapınız.
Tripot için sağlam, kaymayacak, titreşmeyecek bir nokta bulunuz. mümkünse merkezine bir ağırlık, örneğin çantanızı asınız. ve makinenizi yerleştiriniz.
AYARLARIMIZ;
Şimdi geldik ayarlarımıza...Tek bir reçetesi olmamakla birlikte temel olanlar şunlardır.
ISO:100
Çekim Modu : M (Manuel)
F (Aparture):  >11 ve üstü (Özellikle ışıklardan yıldız parlaması istiyorsanız daha yüksek) 
S (Speed-Çekim Hızı): İşte burada ışık kaynaklarına yakınlığınız ve diyafram açıklığınız ile ilgili bir ters oranlama gerekiyor. Yanni ışık kaynaklarında uzaksanız ve F değeriniz 16 ise 30 saniyeye kadar pozlana bilir. 

Örnek fotoğrafın değerlerini ve Canon 80D makinemin bu çekim için olan ayarlarını diğer görsellerde göre bilirsiniz.
Kolay gelsin...

Bu Habere ait yorum bulunmamaktadir...
[Yorum Eklemek İçin Üye Girişi Yapınız..]